Nech vás už trápi akákoľvek bolesť, vždy je to pre telo veľmi nepríjemné. Obzvlášť, ak ide o bolesť v ústach, ktorá vám bráni v príjme potravy. Stomatitída je jedným z najrozšírenejších ochorení ústnej dutiny, ktorým trpia deti aj dospelí. Môžu ju spôsobovať infekcie a prejavuje sa začervenaním, zdurením a bolestivými pľuzgierikmi, aftami až vredmi. V článku sa dočítate o tomto bolestivom ochorení viac.
Stomatitída je odborné pomenovanie zápalu sliznice ústnej dutiny. Zápal môže byť lokalizovaný na častiach sliznice – jazyk, ďasná, podnebie alebo je postihnutá celá sliznica ústnej dutiny. V ústach sa vytvoria malé vriedky rôznej farby a tvarov a ich tvorba je sprevádzaná silnou bolesťou.
Prejavy stomatitídy
Keďže ide o ochorenie sliznice ústnej dutiny, prejavy stomatitídy nájdeme v ústach. Prejavy sa môžu líšiť v závislosti od poškodenia sliznice:
- začervenanie, opuch – patria medzi prvé príznaky stomatitídy;
- pálenie a bolesť – môžu byť také silné, že vyvolajú zvýšenú teplotu a odmietanie potravy (čo je hlavne u detí veľmi nebezpečné);
- povlaky na sliznici, jazyku;
- zápach z úst;
- zvýšená alebo znížená tvorba slín;
- krvácanie;
Druhy stomatitídy:
Katarálna – ido o najrozšírenejší typ, kedy sa na sliznici ústnej dutiny objaví začervenanie, opuch, avšak neobjavujú sa pľuzgieriky/vredy. Objavuje sa u detí pri prerezávaní zúbkov.
Plesňová – vzniká v dôsledku premnoženia kvasiniek kvôli oslabenej imunite alebo dlhodobej antibiotickej liečbe. Prejavuje sa ako biely povlak a sprevádza ju pocit pálenia, začervenania a nepríjemná pachuť v ústach. Vyskytuje sa najmä u dojčiat a u dospelých s odnímateľnou protézou.
Herpetická – tento veľmi bolestivý typ je prejav sekundárnej infekcie vírusom herpes simplex.
Alergická – vzniká ako reakcia tela na alergén. Prejavuje sa svrbením v ústach a opuchom. U detí sa môže objaviť pri zavádzaní novej potraviny do jedálnička dieťaťa.
Aftózna – začína zvyčajne zvýšením telesnej teploty, opuchom lymfatických uzlín a je charakteristická prítomnosťou áft. Sú to ohraničené útvary guľatého/oválneho typu s červeným okrajom. Povrch áft je pokrytý povlakom. Afty sú bolestivé a vyskytujú sa samostatne, ale aj formou výsevu a na rozdiel od herpesu sa afty nikdy nevyskytujú na pere zvonku. Afty sa zvyčajne vyliečia spontánne do 2 týždňov. Malé afty (3 - 4 mm) sa hoja v priebehu niekoľkých dní bez jazvy, väčšie afty (do 1 cm) sa hoja dlhšie, pomalšie a po ich vyliečení zostane jazva. Pre zmiernenie bolesti sa odporúča na boľavé miesta prikladať kocky ľadu.
Príčiny stomatitídy:
Za vyvolávacie faktory stomatitídy sa považuje oslabená imunita, hormonálna nerovnováha (menštruačný cyklus u žien), ale aj deficit vitamínov, stres a trauma.
Mechanické poškodenie jazyka, ďasien a sliznice, napríklad protézami alebo ostrými okrajmi zubov.
Alergické reakcie na hygienické pomôcky.
Prítomnosť respiračného ochorenia, oparu.
Nesprávna hygiena ústnej dutiny.
Stomatologické ochorenie (kaz) a zubný kameň.
Liečba stomatitídy je urýchlená správnou diagnostikou. Keďže telo si proti tomuto ochoreniu nevyvíja imunitu, je veľká pravdepodobnosť na opätovné ochorenie. Hoci nepatrí medzi závažné ochorenia, vďaka sprevádzajúcej bolesti vie veľmi znepríjemniť život. V prípade ochorenia pomôžu pastilky Strepsils Plus, ktoré zmierňujú a liečia lokálne zápaly v ústnej dutine (stomatitídu, soor, afty). A počas večera a noci používajte Strepsils Plus sprej.