Plný nos, kašeľ, kýchanie... Príznaky prechladnutia a chrípky môžu byť podobné, ale ide o rôzne diagnózy s rôznou intenzitou prejavov. Nižšie sa dočítate o tom, ako tieto dve ochorenia lepšie rozpoznať, čo majú spoločné, čo vám v boji s nimi pomôže...

Chrípka má rýchlejší nástup prejavov (vírusy sa vedia prejaviť už počas jedného dňa) a organizmus trápi vysoká horúčka (nad 39 ºC), zimnica, bolesť svalov a hrdla, suchý kašeľ a celkovo je organizmus vyčerpaný a unavený. Medzi typické prvé príznaky patria bolesť kĺbov, silná bolesť hlavy – za očami, bolesť svalov, takže vás bolí „celý človek“.

Pre prechladnutie je typický pozvoľný nástup. Prejavuje sa zvýšenou teplotou (do 38 ºC), bolesťou hrdla, bolesťou hlavy, únavou, kašľom, zapchatým nosom a početnejším kýchaním. Začína sa zvyčajne nádchou, neskôr nastupuje bolesť hrdla, slzenie očí a zapálené hrdlo. Pre prechladnutie je typická jeho lokalizácia v horných dýchacích cestách.

Príčiny prechladnutia a chrípky

Obe ochorenia sú spôsobené sezónnymi vírusmi a šíria sa kvapôčkovou infekciou (kašľom, kýchaním, rozprávaním s infikovanou osobou v tesnej blízkosti). Avšak kvapôčky sa do organizmu vedia dostať aj tak, že ich zanesiem do úst či nosa, keďže kvapôčky sa vedia udržať na povrchoch a plochách. Takže treba dodržiavať správnu hygienu rúk – umývanie mydlom a teplou vodou po dobu aspoň 20 sekúnd, určite netreba zabúdať ani na priestor medzi prstami a pod nechtami.

Spomínané ochorenia nie sú spôsobené chladným počasím, aj keď pre šírenie vírusov sú nižšie teploty výhodnejšie. Typická chrípková sezóna je v našich zemepisných šírkach od októbra do apríla, zvyčajne vrcholí na prelome januára a februára.

V chladnejších mesiacoch má organizmus prirodzene nižšie hodnoty vitamínu D, ktorý priamo súvisí so správnou funkciou imunity. A oslabená imunita je „vstupnou bránou“ pre šírenie infekcií.

Ako zmierniť príznaky prechladnutia a chrípky

Ak sa váš organizmus trápi s vírusovou infekciou, príznaky prechladnutia a chrípky môžete zmierniť:

  • dostatkom odpočinku a spánku, ktorý je potrebný na regeneráciu organizmu a „reštartovanie“ imunitného systému;
  • dostatkom tekutín – najlepšie čajov a vody, aby dehydratácia nespôsobila spomalenie liečby;
  • doplnením vitamínov – či už konzumáciou pestrej a zdravej stravy alebo vo forme výživových doplnkov;
  • na zmiernenie teploty a bolesti užívajte ibuprofén alebo paracetamol – lieky vyberajte podľa symptómov, ktoré vás trápia.

Chrípku nepodceňujte

Ide totiž o vysoko nákazlivé a rýchlo sa šíriace ochorenie, ktoré sa radí medzi najčastejšie ľudské infekčné ochorenia. V niektorých prípadoch môže mať chrípka vážny priebeh s komplikáciami, ktoré si vyžadujú až hospitalizáciu. Rizikovú skupinu pre toto vírusové ochorenie predstavujú najmä staršie osoby, osoby s chronickými ochoreniami, s oslabenou imunitou, tehotné ženy a malé deti. Ak patríte medzi nich, zvážte očkovanie proti chrípke.

Návštevu lekára neodkladajte

Váš organizmus je pôsobením vírusov značne vyčerpaný. Ak samoliečba nezaberá a symptómy sa zhoršujú, je čas obrátiť sa na odborníka. Lekársku pomoc vyhľadajte, ak:

  • máte problémy s dýchaním;
  • pociťujete tlak na hrudníku, bruchu;
  • máte kŕče, záchvaty;
  • nemočíte;
  • pociťujete silnú bolesť svalov;
  • máte horúčku alebo kašeľ, ktoré sa nezlepšujú, ale opätovne sa vrátili alebo zhoršili;
  • ste veľmi slabí.

Ako liečiť prechladnutie a chrípku

Keďže ide o vírusové ochorenia, antibiotikami si nepomôžete. Môžete siahnuť po antivirotikách alebo voľnopredajných liekoch, ktoré vám pomôžu uľaviť od jednotlivých symptómov. Na znižovanie horúčky sú to antipyretiká, ako Nurofen (tablety alebo kapsuly) a pri silnej bolesti hrdla použite spreje a pastilky na základe flurbiprofénu. Strepfen ponúka širokú škálu produktov, cieli na zápal a opuch hrdla a poskytuje účinnú úľavu od bolestí v hrdle.

Ak ste sa nakazili vírusovou infekciou, doprajte si pokoj na lôžku, lieky na zmiernenie symptómov a vitamíny a minerály pre správne fungovanie imunitného systému. Nedoliečená infekcia totiž preťažuje organizmus a spôsobuje vážne zdravotné komplikácie.