Keď začnete pociťovať šteklenie v hrdle, bolesť pri prehĺtaní a celkovo opuchnuté, boľavé hrdlo je správna diagnostika veľmi dôležitá, aby úľava od nepríjemných príznakov prišla čo najskôr. Ale ako spoznáte, či ide o zápal, vírusovú alebo bakteriálnu infekciu? Čítajte ďalej a dozviete sa viac o tom, ako príznaky rozpoznať a ako ich liečiť.

Bakteriálna vs. vírusová infekcia

Bolesť hrdla spôsobená vírusovými a bakteriálnymi infekciami má mnoho spoločných príznakov, takže môže byť ťažké určiť príčinu a tým aj liečbu. Väčšina bolestí hrdla (80%) je spôsobená vírusmi a zvyčajne sa zlepší sama od seba do 3 až 5 dní.

Najčastejšie príznaky bolesti hrdla spôsobené vírusovými a bakteriálnymi infekciami sú:

  • Ťažkosti s prehĺtaním
  • Pichľavý pocit v hrdle
  • Suché hrdlo
  • Pocit hrče v hrdle
  • Opuchnuté lymfatické uzliny (tieto sa dajú nahmatať v jamke medzi krkom a čeľusťou)

Bohužiaľ, bakteriálnu infekciu si sami diagnostikovať nemôžete. Ak chcete zistiť, či máte bakteriálnu infekciu, poraďte sa so svojím praktickým lekárom.

Osobitná starostlivosť by sa mala venovať deťom vo veku od 3 do 14 rokov, pretože štatistiky naznačujú, že je u nich pravdepodobnejšie, že majú bakteriálnu infekciu.

Na rozlíšenie medzi bakteriálnou alebo vírusovou infekciou môže váš lekár vykonať rýchly test, ktorý zahŕňa výter z hrdla. To pomôže určiť najlepší spôsob liečby.

Faryngitída, Angína či Laryngitída?

Faryngitída = zápal sliznice hltana. Je vyvolaná infekciou či už vírusovou alebo bakteriálnou. K príznakom patria bolesť hrdla, škrabanie v hrdle, ťažkosti s prehĺtaním, opuchnuté uzliny, horúčka a zápach z úst. Liečba faryngitídy je lokálna. Na zmiernenie príznakov sa odporúča odpočinok, tekutá strava, dostatočný príjem tekutín a tiež lokálne antiseptické a analgetické pastilky; v prípade bakteriálnej faryngitídy potom antibiotiká.

Angína = tonzilitída alebo zápal mandlí. Je infekčné zápalové ochorenie hltana a mandlí. K najtypickejším príznakom patrí silná bolesť pri prehĺtaní, zväčšené uzliny a sivobiely povlak na mandliach. K ďalším príznakom patria nechutenstvo, únava, malátnosť a vysoká horúčka. Angína sa prenáša kvapôčkami od kašľajúceho/kýchajúceho človeka – najčastejší je prenos v kolektíve – či už zo školy, škôlky, školy v prírode a v lete aj letných táborov. Angína je ochorenie najčastejšie bakteriálneho pôvodu, avšak môže byť vyvolaná aj vírusmi alebo kvasinkami, od pôvodu závisí aj liečba a zmiernenie príznakov. Pri vírusovej angíne sa používajú liečivá na zmiernenie príznakov (analgetiká, antipyretiká, pastilky na cmúľanie), pri bakteriálnej infekcii antibiotiká, ktoré urýchľujú dobu uzdravenia a tiež skracujú čas, počas ktorého je pacient infekčný pre ostatných.

Laryngitída = zápal hrtana. Je častým zápalovým ochorením dýchacích ciest s rýchlym nástupom, pri ktorom dochádza k zápalu a opuchu hrtana, čo výrazne ovplyvňuje dýchanie a priechodnosť dýchacích ciest. Príznaky sa zvyčajne objavia v noci a patria medzi ne zachrípnutie, ťažkosti s rozprávaním, strata hlasu, ťažkosti s prehĺtaním, kašeľ, sipenie. Je to sezónne ochorenie, ktoré sa prejavuje najmä na jeseň a v zime a ako prvá pomoc pomôže chladný vzduch.

Kedy navštíviť lekára

Bolesť hrdla sa dá často zvládnuť doma liekmi s lokálnym účinkom a dostatkom oddychu.

Ak sa však príznaky zhoršujú, netreba čakať na ďalšie šírenie infekcie a je vhodné vyhľadať lekársku pomoc, aby sa váš stav ešte viac neskomplikoval. Návštevu lekára neodkladajte ak:

  • príznaky pretrvávajú viac ako 3 dni a zhoršujú sa;
  • máte problémy s dýchaním, prehĺtaním;
  • sa bolesť hrdla často opakuje;
  • máte vysokú teplotu, ktorá neustupuje.

Ochorenie hrdla býva zvyčajne sprevádzané bolesťou a diskomfortom. Od prvých príznakov vám pomôžu voľnopredajné prípravky, ktoré prinášajú úľavu od bolesti.

Prípravky Strepsils a Strepfen sú expertom na bolesť a diskomfort hrdla. Pastilky Strepsils ničia vírusy aj baktérie a odporúčajú sa pri prvých príznakoch bolesti hrdla. Poskytujú upokojujúcu úľavu už po 5 minútach a až po dobu 2 hodín.

Prípravky Strepfen majú multifunkčný účinok – liečia silnú bolesť a opuch hrdla, pomáhajú pri prehĺtaní, uľavujú od bolesti a ich účinok má rýchly nástup. Pastilky aj spreje uľavujú od bolesti až na 6 hodín a odporúčajú sa ako podporná liečba pri liečbe angíny a zápalov hrdla.

Zdroje: