Rodičia vedia, že bolesť hrdla u detí sama o sebe nie je choroba, ale len sprievodný jav infekčného ochorenia. A že s bolesťou hrdla môže prísť aj kašeľ, škrabanie v hrdle, problémy s prehĺtaním, rozprávaním a opuch. V tomto článku sa dočítate viac o príčinách, príznakoch a typoch na správnu liečbu bolesti hrdla u detí.
Príčiny bolesti
Infekcia
Najčastejšou príčinou bolesti hrdla je vírusová infekcia – napríklad chrípka alebo prechladnutie (menej častá je bakteriálna infekcia).
Alergia
Chronické alebo sezónne alergie môžu deťom spôsobovať podráždenie, opuch a bolestivý zápal hrdla.
Poranenie
Strkanie rôznych predmetov do úst u detí nie je nič ojedinelé. Fyzické poranenie alebo prehltnutie cudzieho predmetu môže spôsobiť bolesť hrdla.
Podráždenie
Látky z vonkajšieho prostredia – dym, znečistené ovzdušie, klimatizácia – môžu hrdlo podráždiť a spôsobovať bolesť.
Reflux
Ak vaše dieťa trpí týmto ochorením bolesť hrdla je jedným z jeho vedľajších prejavov.
Príznaky
Bolesť hrdla sa môže vyskytovať aj samostatne, no zvyčajne ju sprevádzajú:
- začervenaná a opuchnutá sliznica hrdla;
- nádcha;
- upchatý nos;
- škriabanie a pálenie v hrdle;
- kašeľ;
- zvýšená teplota až horúčka;
- bolestivé prehĺtanie a rozprávanie;
- nechutenstvo do jedla.
Liečba
Ak už vaše dieťa bolí hrdlo, tu je pár tipov, ako mu pomôcť, aby sa cítilo lepšie.
Príjem dostatočného množstva tekutín – voda, čaj, polievka –zvlhčovanie sliznice tekutinami pomáha zmierniť suchosť a hrdlo ho nebude tak bolieť. Nepodávajte deťom kyslé (ovocné džúsy a limonády) ani sýtené nápoje, ktoré ešte viac dráždia boľavé hrdlo;
Spánok a odpočinok – odpočinok je pre malý organizmus veľmi potrebný na načerpanie síl, regeneráciu a urýchľuje aj proces hojenia. Počas choroby by deti mali spať viac než zvyčajne.
Zvlhčovanie vzduchu – dostatočná vlhkosť vzduchu je dôležitá najmä v miestnosti, kde sa dieťa najčastejšie zdržiava;
Zábal na hrdlo – možno nepoznáte Priessnitzov zábal po mene, ale poznáte jeho princíp. Ide o zahriatie, zaparenie hrdla, vďaka čomu sa prekrví a hojivé procesy sa urýchlia.
Bolesť hrdla vieme liečiť aj prípravkami s lokálnym pôsobením, ktoré pôsobia rýchlo a účinne. Či už sú to pastilky, lízanky alebo spreje. U detí však treba byť s ich užívaním opatrný a sledovať vekové odporúčanie na príbalovom letáku. Pastilku si môžu zameniť za „cukrík“ a snažiť sa ju rozhrýzť alebo prehltnúť, pričom väčšou pastilkou sa môžu začať aj drhnúť... A netreba zabúdať, že najmenší pacienti sú vyberaví aj pri chuti, a tak niektoré liečivá môžu skončiť na neželaných miestach.
Prevencia
Bolesti hrdla sa dá vyvarovať opatreniami, ktoré zabránia šíreniu infekcie. Vyvarujte sa stretávaniu s deťmi, u ktorých je podozrenie na infekciu. Hračky, ktoré deti zvyčajne strkajú do úst pravidelne čistite. Naučte deti správnej hygiene rúk – nie len pred jedlom a po príchode domov, ale aj po kýchaní, smrkaní, kašľaní. A tiež posilňujte imunitu vitamínmi.
Kedy navštíviť lekára
Bolesť hrdla sa dá často zvládnuť pomocou domácich opatrení, liekmi s lokálnym účinkom a dostatkom oddychu.
Ak sa však príznaky zhoršujú, netreba čakať na ďalšie šírenie infekcie a je vhodné vyhľadať lekársku starostlivosť. Návštevu lekára neodkladajte ak:
- má dieťa vysokú teplotu, ktorá neustupuje (viac ako 38 ºC a trvá dlhšie než 24 – 48 hodín)
- príznaky pretrvávajú viac ako 3 dni a zhoršujú sa;
- má dieťa problémy s prehĺtaním, odmieta tekutiny a jedlo;
- je dieťa výrazne spavé, skleslé a odmieta sa hrať.
U najmenších detí (do 2 rokov) je potrebné vyhľadať lekársku starostlivosť už pri spozorovaní prvých príznakov.
Deti trpia bolesťou hrdla častejšie než dospelí. Či už je to vďaka nedostatočnej imunite, zdržiavaniu sa v kolektíve alebo vkladaním cudzích predmetov do úst. Bolesť ako takú netreba podceňovať a treba ju liečiť prípravkami vhodnými pre detského pacienta – Strepsils ponúka pastilky rôznych príchutí už od 6 rokov.