Bolesť hrdla je bežný problém, ktorý vzniká na základe rôznych príčin a môže nás trápiť v každom ročnom období. Najčastejšie ju popisujeme ako škrabanie v suchom hrdle, ostrú bolesť ako pri aftách až po opuchnuté hrdlo, ktoré spôsobuje bolesť pri prehĺtaní a rozprávaní. 

Zmierniť úľavu od bolesti a upokojiť boľavé a podráždené hrdlo si vyžaduje špecifický prístup k liečbe a prevencii. V nasledujúcom článku sa dočítate o najčastejších príznakoch, príčinách, ale nájdete tu aj tipy, ako si s bolesťou poradiť.

Príčiny bolesti hrdla

Bolesť hrdla má rôzne infekčné a neinfekčné príčiny, pričom všetky spôsobujú poškodenie sliznice ústnej dutiny. Většina případů bolesti v krku je způsobena viry, zatímco menší část je způsobena bakteriemi, kvasinkami nebo plísněmi.

  • Vírusové infekcie – prejavujú sa škrabaním/pálením a miernejšou bolesťou hrdla, sú sprevádzané mierne zvýšenou teplotou (nad 37 ºC), a tiež bolesťou svalov a kĺbov.
  • Bakteriálne infekcie – prejavujú sa intenzívnou bolesťou hrdla, problémami s prehĺtaním, zväčšenými krčnými uzlinami a vysokou horúčkou trvajúcou niekoľko dní.

Za príčinou bolesti hrdla môže byť však aj nádorové ochorenie, alebo ju môžeme pociťovať aj ako dôsledok zranenia.

Netreba sa však sústrediť len na biologické „spúšťače“ – veľmi častým pôvodcom bolesti je tzv. environmentálny faktor – suchý vzduch, klimatizácia, zadymené prostredie, fajčenie, prašné a znečistené prostredie, zmeny počasia... skrátka podnety z vonkajšieho prostredia.

Príznaky a prejavy bolesti hrdla

Bolesť sa prejavuje mnohými príznakmi, ktoré môžu pomôcť lepšie určiť jej závažnosť a odhaliť jej príčinu. Medzi najčastejšie patria:

Ťažkosti s prehĺtaním – prehĺtanie môže byť problematické a bolestivé, čo komplikuje príjem potravy a tekutín;

Pálenie v hrdle – pocit pálenia, ktorý môže byť intenzívnejší pri kontakte s tekutinami alebo jedlom;

Pichanie v hrdle – pocit drobných ihiel v hrdle, zvyčajne pri podráždení sliznice;

Sucho v hrdle – pocit škrabania s potrebou nestáleho dopĺňania tekutín, zvyčajne ho pociťujeme na začiatku ochorenia;

Pocit cudzieho telesa v hrdle – často popisovaný ako „hrča“ v hrdle, ktorá je typická pre stres, reflux alebo opuch sliznice;

Zmena hlasu, prípadne strata hlasu – ako dôsledok narušenej sliznice hltana;

Opuch hltana – začervenaná a opuchnutá sliznica hltana pri infekciách alebo alergiách spôsobujúca bolesť a tlak v hrdle;

Opuch lymfatických uzlín – zdurené a citlivé hrbolčeky po stranách krku ako dôsledok prirodzenej aktivácie imunitného systému.

Prevencia a liečba bolesti hrdla

Existuje niekoľko základných krokov, ktorých dodržiavanie pomôže bolesť hrdla zmierniť.

Pite dostatočné množstvo tekutín – hydratácia pomáha zvlhčiť sliznice a zmierniť suchosť;

Dýchajte nosom – vdychovaním cez nos ohrievate vzduch a chránite sliznice v krku a tiež zachytávate škodlivé látky a baktérie;

Zvlhčujte vzduch – dostatočná vlhkosť vzduchu je dôležitá najmä v miestnosti, kde sa najčastejšie zdržiavate;

Oddychujte – odpočinok je veľmi potrebný na načerpanie síl, regeneráciu a urýchľuje aj proces hojenia.

Bolesť hrdla vieme liečiť aj prípravkami s lokálnym pôsobením. Tieto liečivá zmiernia bolesť a vďaka postupnému uvoľňovaniu aktívnych látok budú pôsobiť dlhodobo. Strepsils ponúka široké portfólio výrobkov s rôznymi výhodami, ktoré vyhovujú rôznym potrebám pacientov:

Strepsils – pri prvých príznakoch bolesti hrdla

Strepsils PLUS – pri bolesti hrdla, ťažkostiach s prehĺtaním a infekcii ústnej dutiny a hltana (s obsahom lidokaínu)

Strepfen – pri silnej bolesti, zápale a opuchu hrdla (s obsahom flurbiprofénu, ktorý pôsobí hĺbkovo v mieste zápalu)

K dispozícii sú rôzne liekové formy:

  • Pastilky na cmúľanie poskytujú počas dňa rýchlu a účinnú úľavu už po 5 minútach. V ponuke je široké spektrum príchutí vrátane variantov bez cukru.
  • Spreje do hrdla s dlhodobým pôsobením sú vhodné najmä na noc, kedy je bolesť hrdla najintenzívnejšia. Prečítajte si viac o tom, ako vybrať správny formát.

Kedy navštíviť lekára

Bolesť hrdla sa dá často zvládnuť pomocou domácich opatrení, liekmi s lokálnym účinkom a dostatkom oddychu.

Ak sa však príznaky zhoršujú, netreba čakať na ďalšie šírenie infekcie a je vhodné vyhľadať lekársku starostlivosť. Návštevu lekára neodkladajte ak:

  • príznaky pretrvávajú viac ako 3 dni (u detí aj dospelých) a zhoršujú sa;
  • máte problémy s dýchaním, prehĺtaním;
  • sa bolesť hrdla často opakuje;
  • máte vysokú teplotu, ktorá neustupuje.

Na každú bolesť hrdla existuje správny liek. Strepsils je tu pre vás, aby vám pomohol zmierniť úľavu od bolesti a upokojiť boľavé a podráždené hrdlo. Nenechajte bolesť hrdla pokaziť vám deň a siahnite po účinných pomocníkoch vo forme našich produktov.