AMR – antimikrobiálna rezistencia

Tento nový pojem teraz rezonuje u odbornej, ale aj laickej verejnosti. Nakoľko „pojem“ je „problém“, ktorý treba riešiť – aby sa lieky, ktoré majú pomáhať a zachraňovať životy neminuli svojmu účinku.

Čo spôsobuje AMR

Antimikrobiálna rezistencia vzniká vtedy, ak je baktéria odolná voči predpísanej liečbe. Tento jav je spôsobený nesprávnym a nadmerným užívaním antibiotík. To znamená, že choroby, ktoré sme doteraz antibiotikami vedeli vyliečiť, sa znovu môžu stať životu nebezpečné. K bakteriálnym infekciám patria napríklad tuberkulóza, mor, záškrt, pľúcne infekcie a mnohé ďalšie.

Ak by ATB prestali byť účinné, pacient by s ochorením bojoval dlhší čas, náklady na liečbu by sa zvýšili, jeho prípadný pobyt v nemocnici by sa značne predĺžil.

Aká je úloha každého z nás?

Vyvarujte sa infekciám – dodržiavanie základných hygienických návykov a vakcinácia proti infekčným ochoreniam výrazne minimalizujú riziko ochorenia.

Antibiotiká užívajte len v nutných prípadoch – a po predpísaní lekárom pri bakteriálnej infekcii. Vyvarujte sa užívaniu širokospektrálnych ATB, ktorých užívanie vždy zasiahne aj telu prospešné baktérie (najmä baktérie v črevách, ktoré majú významný vplyv na imunitu).

  1. Antibiotiká užívajte zodpovedne iba po predpísaní lekárom pri bakteriálnej infekcii – netrvajte na predpísaní antibiotickej liečby za každú cenu.
  2. Dodržiavajte dĺžku liečby a predpísané dávkovanie – pri nedodržaní pokynov nebude koncentrácia lieku v tele dostatočná, baktérie neusmrtíte a stávajú sa odolnejšími.
  3. Neužívajte lieky, ktoré neboli predpísané vám – lekár zvážil predpísanú liečbu aj v súvislosti s príznakmi a inými liekmi, ktoré pacient užíva.
  4. Nespotrebované lieky likvidujte zodpovedne v lekárni. Lekárne, a niekedy aj samosprávy, likvidujú tento typ odpadu zodpovedne s ohľadom na životné prostredie. Preto žiadne zvyškové antibiotiká nelikvidujte doma – nevylievajte do umývadla alebo záchoda – môže dôjsť ku kontaminácii životného prostredia.
  5. Predchádzajte ochoreniam dodržiavaním správnej hygieny a posilňovaním imunity.
  6. Uchovávajte záznamy o vakcinácii – očkovanie si vyžaduje pravidelné boostovacie dávky, pre zachovanie ich účinnosti. Vaše záznamy tak ukazujú, kedy je správny čas na ďalšiu dávku.
  7. Nevykonávajte samoliečbu a riaďte sa odporúčaním lekára.

Strepsils pomáha v riešení antimikrobiálnej rezistencie

Na liečenie 9 z 10 bolestí hrdla nie sú potrebné antibiotiká ako súčasť účinnej liečby, avšak pacienti po nich aj tak siahajú. Najhoršie však je, že pacientovi neposkytnú hľadaný účinok – rýchlu úľavu od nepríjemných príznakov. Štúdia STAR (The Sore Throat and Antibiotic Resistance) ukázala, že takmer polovica dospelých (43 %) verí, že antibiotiká sú najúčinnejším spôsobom liečby ochorenia dýchacích ciest. Pacienti však pociťujú úľavu pri užívaní liečby na zmiernenie symptómov – ako sú protizápalové pastilky na hrdlo, ktoré liečia bolestivé príznaky.

Preto Strepsils zahájil svoju kampaň na zvýšenie povedomia o AMR. S heslom „ZODPOVEDNOSŤ LIEČI NAJLEPŠIE“ chce povzbudiť ľudí, aby bezpečne zvládali príznaky ochorenia a efektívne ich liečili voľnopredajnými prípravkami, aby používali vhodnú liečbu a pomohli tak zachovať antibiotiká pre budúce generácie.