Aby lieky boli čo najúčinnejšie, je veľmi dôležité vybrať nielen ten správny prípravok s účinnou látkou, ale aj správnu liekovú formu, aby sa požadovaný efekt dostavil v čo najkratšom čase. Lieková forma tak môže mať veľký vplyv nielen na priebeh liečby, ale aj na jej výsledok. Predstavuje spôsob úpravy liečiva, v ktorej sa liek pacientovi podáva. Je teda dôležité poznať vlastnosti jednotlivých liekových foriem, ich výhody a nevýhody.
Typy liekových foriem
Každá lieková forma je charakteristická tvarom, zložením, štruktúrou a spôsobom aplikácie.
Vo všeobecnosti rozdeľujeme liekové formy
Podľa skupenstva:
- tuhé – napr. prášky, tablety, kapsuly, pastilky;
- polotuhé – napr. masti, krémy, čapíky; gély, pasty, náplasti;
- tekuté – napr. roztoky, zmesi, injekcie, kvapky, tinktúry, čaje;
- plynné – napr. aerodisperzie, spreje, medicínsky kyslík.
Podľa spôsobu použitia:
- Perorálne (ústne) – Tieto formy sú navrhnuté tak, aby sa liečivo uvoľňovalo v tráviacom trakte a bolo absorbované do krvného obehu (kapsuly, tablety, emulzie, roztoky…).
- Parenterálne (injekčné) – Podávajú sa priamo do tela mimo tráviaci trakt. Umožňujú rýchle dodanie liečiva do krvného obehu (injekcie a infúzie).
- Topické (miestne) – Aplikujú sa priamo na pokožku alebo sliznicu (masti, krémy, gély, pasty…).
- Inhalačné – Umožňujú priame dodanie liečiva do dýchacích ciest, čo je užitočné pri liečbe respiračných ochorení.
- Rektálne a vaginálne – Miestny alebo systémový účinok, čo je užitočné pri liečbe rôznych ochorení alebo na diagnostické účely (čapíky, gély, krémy…).
Podľa miesta pôsobenia:
- orálne – pôsobia lokálne v ústnej dutine alebo sa vstrebávajú;
- perorálne – postupujú tráviacim traktom a vstrebávajú sa (alebo pôsobia) v žalúdku alebo v črevách.
Liekové formy na bolesť hrdla
Bolesť hrdla býva sprevádzaná pocitmi svrbenia a škriabania, ktoré nám spôsobujú diskomfort, a ktoré sa snažíme potlačiť či už po domácky vyrobenými liekmi alebo voľnopredajnými liekmi.
Na trhu sú na bolesť hrdla dostupné nasledujúce liekové formy:
Pastilky – sú tuhé lieky, ktoré obsahujú jedno alebo viac liečiv a sú určené na cmúľanie;
Aerodisperzie – spreje – sú vhodné pre dospelých a liečivo je aplikované na postihnuté miesto;
Kloktadlá – roztoky, ktoré doporučuje v ústach kloktať přibližně 30 až 60 sekúnd.
PASTILKY
Pastilky sú ideálnou voľbou na dennú liečbu vďaka jednoduchej aplikácii bez potreby zapitia. Na trhu existuje veľký výber príchutí a tvarov; tvrdých alebo mäkkých pastiliek, prírodného aj syntetického pôvodu. Používanie pastiliek počas dňa umožňuje lepšiu kontrolu nad príznakmi a pohodlnejšie užívanie v priebehu bežných denných aktivít.
Pastilky by mali okrem príjemnej chute obsahovať aj jedno alebo viac účinných látok.
- lokálne antiseptiká – látky s dezinfekčným účinkom pôsobiace na povrchu sliznice;
- lokálne anestetiká – látky so znecitlivejúcim účinkom;
- lokálne antiflogistiká – látky s protizápalovým účinkom;
- prírodné zložky – pre upokojenie, dezinfekciu, liečenie.
STREPSILS ponúka rad produktov s rôznymi výhodami, ktoré vyhovujú rôznym potrebám pacientov. Pastilky Strepsils s antiseptickým a antibakteriálnym účinkom poskytujú upokojujúcu úľavu od prvých príznakov bolesti hrdla, už po 5 minútach a až po dobu 2 hodín. Sú dostupné v rade príchutí vrátane variantov bez cukru.
STREPSILS PLUS zmierňuje bolesť hrdla, ťažkosti s prehĺtaním a opuch hrdla. Rýchlo pôsobiace lokálne anestetikum lidokaín kombinované s antibakteriálnym a antivírusovým pôsobením dvoch antiseptík. Znecitlivejúci účinok je možné pocítiť do 1 minúty a trvá až 2 hodiny.
STREPFEN s protizápalovým účinkom prináša úľavu od bolesti hrdla, opuchu a ťažkostí s prehĺtaním až na 4 – 6 hodín. Úľava od príznakov spôsobených vírusovou alebo bakteriálnou infekciou alebo príznakov, ktoré sú závažnejšie.
SPREJE
Spreje sú ideálnou voľbou na nočné použitie, pretože sa priamo vstrekujú na postihnuté miesto sliznice pomocou aplikátora alebo nadstavca. Pri aplikácii sprejov je potrebné chrániť oči pred zasiahnutím.
Sprej by mal zmierniť bolesť a liečiť zápal hrdla, takže jeho zloženie by malo kombinovať látky, ktoré
- majú analgetický účinok;
- pôsobia protizápalovo;
- majú znecitlivujúci účinok;
- ničia patogény a dezinfikujú ústa.
Spreje do hrdla s dlhodobým pôsobením sú vhodné najmä na noc, kedy je bolesť hrdla najintenzívnejšia.
STREPSILS PLUS sprej je liek s antiseptickým, antibakteriálnym a anestetickým účinkom. Zmierňuje silnú bolesť hrdla a pomáha pri zápaloch v ústnej dutine, aftách a stomatitíde.
STREPFEN sprej uľavuje od príznakov spôsobených vírusovou alebo bakteriálnou infekciou alebo príznakov, ktoré sú závažnejšie. Protizápalový účinok poskytuje dlhodobú úľavu od bolesti hrdla, opuchu a ťažkostí s prehĺtaním po dobu až 6 hodín.
Výber vhodnej liekovej formy s individuálnym prístupom k pacientovmu stavu je rovnako dôležitý ako výber liečiva. Rôzne liekové formy majú opodstatnenie pri rôznych diagnózach alebo vekových skupinách.