Antibiotiká, ako prirodzene sa vyskytujúce látky, môžu zabíjať baktérie alebo inhibovať ich reprodukciu.

Tento objav zmenil priebeh medicíny.

Antibiotiká sú prírodné látky vytvorené z mikroorganizmov, ako sú baktérie a určité druhy húb. V boji vo svojom prostredí používajú tieto mikroorganizmy antibiotiká ako zbrane na ničenie iných mikroorganizmov. Škótsky výskumník Alexander Fleming objavil túto vlastnosť koncom 20. rokov 20. storočia a využil ju v prospech ľudí. Prostredníctvom svojich experimentov zistil, že antibiotiká môžu tiež ničiť patogénne baktérie v ľudskom tele. Svoj objav nazval penicilín; prvé antibiotikum, ktoré mohlo úspešne liečiť bakteriálnu infekciu u ľudí.

Rôzne spôsoby, ako fungujú antibiotiká

Rôzne antibiotiká môžu mať výrazne odlišné účinky na baktérie. To je do veľkej miery spôsobené tým, ako boli pripravené.

Baktericídny účinok ničí baktérie.

Bakteriostatický účinok inhibuje reprodukciu baktérií tak silno, že náš imunitný systém môže bojovať s patogénom sám. Základný rozdiel je medzi úzkospektrálnymi antibiotikami, ktoré sú účinné len proti niekoľkým typom baktérií, a širokospektrálnymi antibiotikami, ktoré sú účinné proti mnohým rôznym typom baktérií.

Antibiotiká nie sú škodlivé pre ľudí, pretože nepoškodzujú ľudské bunky. Môžu však spôsobiť rôzne vedľajšie účinky. Antibiotiká často spôsobujú žalúdočné alebo črevné ťažkosti, vyrážky a alergické reakcie. Mnoho pacientov sa sťažuje na hnačku. Je to preto, že antibiotiká bojujú proti prospešným baktériám v našej črevnej flóre, ako aj proti patogénnym baktériám, ktoré nás robia chorými. Užívanie probiotík počas a po liečbe antibiotikami môže pomôcť obnoviť našu črevnú flóru.

Ak máte vedľajšie účinky pri užívaní antibiotík, vždy je vhodné konzultovať to s lekárom alebo lekárnikom. Antibiotiká môžu interagovať s inými liekmi. Z tohto dôvodu by ste mali vždy informovať svojho lekára o tom, ktoré ďalšie lieky užívate, aby vám mohol predpísať najvhodnejšiu liečbu. Pokyny v balení poskytujú informácie o rizikách a vedľajších účinkoch.